Ohlédnutí za setkáním misijních klubek litoměřické diecéze

4. října 2014 se v litoměřickém Diecézním domě kardinála Trochty uskutečnilo setkání misijních klubek. V naší diecézi na severu to byla první akce tohoto druhu. Účastnili se jí děti a vedoucí misijních klubek ze Semil, Liběšic u Žatce, Frýdlantu v Čechách, Ústí nad Labem a Litoměřic. Dětí bylo více než padesát a tak to v diecézním domě a na jeho zahradě hučelo jako v úle.
Od diecézního ředitele Papežských misijních děl (PMD) Ľuboše Fronka jsme se dozvěděli, jak to chodí v africké Ugandě, kterou osobně navštívil. Teď už všichni víme nejen, jaká tam žijí zvířata, ale hlavně jací jsou v Ugandě lidé. Zaujala nás horlivost, se kterou tam oslavují křesťané Velikonoce.
Abychom se mezi sebou lépe poznali, představila se všechna klubka ostatním a také otci biskupovi Mons. Janu Baxantovi, který přišel mezi nás. Pobavili jsme se divadélkem Lišácká polévka, zazpívali si hymnu PMD, obdivovali jsme houbovou nadílku Jizerských hor a rozhodli se, že chceme být misionáři nejen těm vzdáleným dětem ve světě, ale i našim nejbližším.
Po dobrém obědě jsme si na zahradě vyrobili znak PMD z marcipánu, srdíčka z lýka a krásné barevné kamínky, poskládali vlajky misijních zemí, ale došlo i na akčnější střelbu z kuše, rybolov a prodírání africkou džunglí.
Na závěr jsme poděkovali Pánu za krásný den při mši svaté, kterou sloužil otec biskup. Ve své promluvě, která byla vlastně dialogem, strhl pozornost dětí natolik, že mu doslova ležely u nohou. Krásnou hudbou ozdobila mši svatou ústecká schola pod vedením P. Jiřího Smolka.
Domů jsme odjížděli unavení, ale nadšení úžasnou atmosférou, která se nesla celým setkáním. Povzbuzeni tím, že nejsme sami, odhodláváme se k pokračování v tvořivé práci a obětem pro misie. S vděčností Bohu za jeho požehnání doufáme, že toto setkání bylo prvním impulsem k dalším podobným akcím v příštích letech.
Fotky ze setkání naleznete zde.

Štítky: